Než začnete vybírat konkrétní digitální piano, odpovězte si na těchto pět základních otázek. Nabídka digitálních pian je obrovská a pro lepší orientaci mezi nástroji Vám odpovědi na tyto otázky výběr velice ulehčí. Recenze, testy a hlavně porovnání digitálních pian najdete na stránce:
Je důležité, jestli se nástroj kupuje například pro dítě, které začíná chodit na klavír, jako piano pro kapelového pianistu, jako nástroj pro celou rodinu,atd.
K jakému typu hraní bude nástroj sloužit?
Má nástroj sloužit například jako náhražka klasického pianina, má to být produkční stanice, bude s nim hrát v rockové kapele, bude hrát zábavy. I podle této preference se dá najít optimální nástroj.
Co má mít nástroj za funkce?
Potřebujete pouze náhražku klavíru, nebo jsou pro Vás důležité i další zvuky (např. varhany), budete potřebovat do nástroje nahrávat, má mít nástroj doprovody, atd.
Bude se nástroj často přenášet?
Odpověď na tuto otázku Vám pomůže se rozhodnou mezi přenosnými piany a digitálními skříňovými piany.
Jaká má být cena nástroje?
Stanovení cenového limitu Vám usnadní orientaci v množství nástrojů. Podíváte se na rozdíli nástrojů těsně do limitu a nad limit a uvidíte, kolik jste do nástroje ochotní investovat dle jeho kvalit.
Nejdůležitejší prvky, které sledujte na jednotlivých nástrojích jsou zejména zvuk a kvalita klaviatury. Zvuk digitálních pian určuje tzv. zvukové jádro, kde jsou zvuky uloženy, a kvalita a výkon ozvučení. Pro dokonalý pocit ze hry je velmi důležité, jak je vyrobena klaviatura. Jaký má povrch, jak je nasimulováno vyvážení kláves, jakou má klaviatura citlivost.
Je mnoho dalších parametrů, které mohou rozhodovat o volbě nástroje, ale rozhodně jim nepřikládejte takovou váhu jako výše zmiňovaným dvěma vlastnostem. Může se například jednat o počet zvuků v nástroji, design, integrované doprovody, efekty, možnost nahrávání, konektivitu...
Nejefektivnější cestou je nechat si poradit od odborníka, který Vám vše vysvětlí a pomůže Vás nasměrovat ke vhodnému nástroji. Pokud máte o takovou konzultaci zájem, neváhejte se na nás obrátit emailem (obchod{zavináč}prokapelu.cz) nebo telefonicky (tel.: 220 561 072)
Při rozhodování je důležité uvědomit si, jaké výhody Vám digitální piano nabídne oproti klasickému pianinu:
Cena
Kvalitní digitální piano se dá pořídit za 1/3 ceny nového pianina.
Bezúdržbovost
Obrovskou výhodou digitálního piana je to, že se o něj v podstatě vůbec nemusíte starat. Nástroj si jednou složíte a zůstane Vám již pořád naladěný.
Hlasitost
Digitální piano Vám dá možnost hrát kdykoliv a kdekoliv. U nástroje lze nastavit hlasitost, popřípadě hrát do sluchátek. Odpadne Vám tudíž starost s tím, že svou hrou někoho rušíte.
Mobilita
Digitální piana se dají vždy rozložit na několik snadno přenosných částí. Hmotnost těchto nástrojů se pohybuje od 10 do 120kg. Klasické pianino váží přes 200kg.
Nahrávání
Většina digitálních pian Vám nabídne možnost si hrané skladby nahrát. Nástroje mají různou nahrávací kapacitu, ale vždy se dají propojit s počítačem, kde je možnost nahrávání neomezená.
Kreativita
Některá digitální piana jsou vybavena nejrůznějšími doprovodnými moduly či arpeggiatory, které Vám mohou simulovat hru s celou kapelou nebo Vás inspirovat v tvorbě.
Existuje velké množství firem, které vyrábějí digitální piana. Zde Vám nabídnu pár praktických rad, jak vybrat tu správnou značku.
Yamaha - "největší a nejlepší"
Yamaha je největším výrobcem digitálních pian na světě. Nejvíce investuje do vývoje a na jejich nástrojích je to znát. V případě, že chcete opravdu kvalitní nástroj vyberte si tuto značku. Cena je obecně o něco málo vyšší než u ostatních značek, ale investice do Yamahy se Vám vrátí ve špičkově fungujícím digitálním pianu.
Roland - "stagepiana pro profesionály"
Roland by se dal označit za ideální značku pro profesionály. Hledáte-li v cenově vyšší třídě pro profesionální hudební činnost, určitě Vás mile překvapí některé z modelů stagepian Roland.
Casio - "cena a výbava"
Hledáte značkové piano za dobrou cenu a se spoustu funkcí navíc? Casio je potom pro Vás varianta číslo jedna. Nástroje Casio nedosahují kvalit Yamahy, ale nabídnou Vám za dobrou cenu velké množství nejrůznějších funkcí (nahrávání, počet zvuků, doprovody, konektivita), které ostatní značky nenabízí.
Korg - "syntetické zvuky"
Korg je ideální značka pro ty, kteří od digitálního piana vyžadují velkou databanku kvalitní syntetických zvuků. Firma Korg má obrovskou zkušenost s výrobou různých syntezátorů a DJ techniky. Proto, pokud hledáte u nástroje takovouto kombinaci, bude pro Vás Korg ideální volbou.
Ostatní značky - "pozor na kvalitu"
Na trhu je i mnoho nástrojů od menších značek (např.: Suzuki, Dynatone, Medeli...). Tyto nástroje Vám většinou nabídnout výrazně nižší cenu a jejich kvalita tomu odpovídá. Nástroje jsou většinou na úrovni, kde byly renomované značky před 10 lety.
Zvuk digitálního piana je určujícím parametrem, kterému byste mělí věnovat hlavní pozornost. Poradíme Vám, jak se zvuk u těchto nástrojů tvoří a čeho si při výběru všímat:
Samply a zvukové jádro
Prvním určujícím prvkem je kvalita samplů (zvukových vzorků), které jsou v nástroji nahrány. Všechny firmy se snaží vyvíjet lepší a lepší zvukové vzorky a nahrávat je do svých digitálních pian. Rozhodující je, kolik vrstev vzorků je v nástroji nahráno, jak kvalitní jsou, jakou mají délku atd. V tomto ohledu je dobré vědět, jaký druh zvukového jádra nástroj obsahuje.
Snímače na klaviatuře
Čim více má klaviatura snímačů, tím více může být rozlišení tónů v nástroji podle citlivosti úhozu. Ve výsledku to znamená, že zvuk nástroje je přirozenější s ohledem na změnu dynamiky Vaší hry.
Ozvučení
Asi nejdůležitějším prvkem ovlivňujícím zvuk digitálního piana je jeho ozvučení. Většina nástrojů v nižší cenové kategorii má dvě reprobedny. U těchto nástrojů hleďte hlavně na výkon (větší výkon = lepší zvuk). Vyšší modely pak většinou obsahují celou sadu důmyslně rozmístěných reprosoustav, které mají svým směřováním a rozmístěním co nejvěrněji simulovat zvuk akustických nástrojů.
Klaviatura vedle zvuku digitálního piana tím nejdůležitějším parametrem. Proto dbejte při výběru na to, jak se Vám na daný typ klaviatury hraje, jaký má povrch, jakou má citlivost a jak moc se podobá klaviatuře na klasickém pianu. Každý výrobce má své zvláštní značení pro různé typy klaviatur. Pro jednodušší orientaci Vám na typech klaviatur značky Yamaha (největší světový prodejce nástrojů) popíšeme základní rozdíly.
kladívková
počet snímačů
aftertouch*
dřevěné klávesy
popis
nevyvážená
ne
2
ne
ne
měkká keyboardová mechanika
FSX
ne
2
ANO
ne
polovyvážená, každá klávesa má stejnou hmotnost, ale je tužší než nevyvážená mechanika
Graded Soft Touch
ne
2
ne
ne
lehce vyvážená mechanika, nižší klávesy jsou těžší než vyšší pomocí pružinek
GHS
ANO
2
ne
ne
základní model kladívkové mechaniky, nižší hmotnost celé mechaniky než u klaviatury GH díky použitým materiálům
GH
ANO
2
ne
ne
klasická vyvážená kladívková mechanika
BH
ANO
2
ANO
ne
mechanika GH obohacená o aftertouch
GH3
ANO
3
ne
ne
vyvážená kladívková mechanika se 3 snímači pod každou klávesou - rychlejší repetice tónu apod.
NW
ANO
3
ne
ANO
stejně jako u GH3 každá klávesa se 3 snímači, navíc dřevěné bílé klávesy
klavírní mechanika
ANO
3
ne
ANO
stejná technologie a fungování mechaniky jako u akustického klavíru
*aftertouch: tlaková citlivost klaviatury, dynamiku lze plynule měnit i u již znějícího tónu tónu na již stisknutou klávesu
Ideální variantou je samozřejmě si u nás nástroje a klaviatury vyzkoušet a zjistit tak rozdíly na vlastní kůži.
Před výběrem si ujasněte, kolik chcete do nového nástroje investovat. Vyberte si několik možností pod i nad Vaším limitem a porovnejte si, jestli kvalita nástroje a funkční možnosti odpovídají Vaším představám. Mnohdy se vyplatí si jen maličko připlatit a za své peníze dostanete nástroj výrazně vyšší kvality.
A pamatujte, digitální piano kupujete na mnoho let a drobný rozdíl v ceně Vám může dopřád výrazně lepší požitek ze hry.
V rámci ulehčení Vašeho výběru se zde s Vámi podělíme o pár modelových příkladů, jak si nejčastěji vybírají nástroj naši zákazníci:
"Hledáme nástroj pro dítě a rodinu"
Rodiče často hledají nástroj pro své dítě, které začíná chodit na hodiny klavíru. Nejsou si většinou jistí, jestli dítě u hraní vydrží a proto hledají nejlevnější variantu. V tomto ohledu jsou ideální základní modely přenosných digitálních pian (např. Yamaha a Casio). Nabídnou Vám oproti levným klávesům vyváženou klaviaturu a plný rozsah, což je podstatné pro získání správné techniky úhozu a možnosti hrát na klasická pianina.
Druhou variantou je, že se rodiče rozhodnou koupit nástroj pro celou rodinu. Dítě může cvičit, ostatní mají nástroj pro zábavu a navíc mít doma vlastní piano je opravdu stylové. V tom případě je ideální volbou skříňové digitální piano některé z renomovaných značek v ceně kolem 20.000Kč, nebo digitální piano s doprovody.
"Chci se začít učit na klavír"
Pro dospělé, kteří se rozhodli, že se začnou pro zábavu věnovat hře na klavír, není v podstatě žádný doporučený nástroj. Vše závisí na tom, kolik peněz se rozhodnout do svého koníčku investovat.
"Umím hrát a chci nástroj pro zábavu"
Pro hudebníka, který umí již na nástroj hrát a chce si občas zahrát i třeba s kapelou, jsou ideální modely digitálních pian s doprovody. Doprovody mu nahradí kapelu a s nástrojem si může užít hodně zábavy.
"Potřebuji špičkovou náhražku klasického klavíru"
Opravdu top nástroje začínají kolem ceny 50.000Kč. Většinou mají dřevěné klaviatury, výkonné reprosoustavy, perfektní citlivost klaviatury a nejlepší zvukové samply.
"Jsem profesionál a často cestuji"
Pro profesionály, kteří s nástrojem často cestují, jsou ideální tzv. stagepiana, která jsou snadno přenosná, mají perfektně řešenou konektivitu a velmi dobré zvuky a klaviaturu. Profesionální hudebníci ovšem většinou vědí, jaký nástroj potřebují.
Dobrý den, mé zkušenosti jsou jen ty nejlepší.
Nejen, že se mi dostalo dobré rady, ale objednávka byla s takovou rychlostí vyřízena a zboží dodáno, že jsem to ještě nezažila.
Všem mnohokrát děkuji.